Cornrows (Balıksırtı Örgü) Nedir?

Cornrows örgü en bilinen tabiriyle saçlarınızın saç derisinden yakın bir şekilde örülerek yapılan, basit ve düz çizgilerle oluşturulan bir Afrika tarzı balıksırtı örgüdür. Cornrows örgü halk arasında Afrika örgüsü veya ters örgü olarak da bilinir. İlk  trend olarak 90’lı yıllarda görülmüştür ve halen de günümüzde örgü saç modelleri arasında önemli yerini almaktadır.

Cornrows balıksırtı örgüsü diğer örgülere kıyasla daha ince bir şekilde örülmektedir. Hemen hemen her saç uzunluğunda farklı modellerle yapılmakta ve istenilen şekilde saç renkleri eklenebilmektedir. Buna ek olarak isteyenler ek saç da kullanabilir.

Cornrows (Balıksırtı Örgü) Nasıl Yapılır?

Cornrows örgü tercihen kendi saçlarınızla, tercihen de ek saçlar ile yaptırılabilir. Diğer saç işlemlerine kıyasla Cornrows daha kısa sürmektedir. Bu süre saçın uzunluğuna göre 30 dakika ila 1 saat sürebilir. Saçlar dipten itibaren örüldükten sonra örgünün yapılacağı kısımlar hazırlanır. Daha rahat bir örgü için gerekli işlemler. Daha iyi bir örgü için saçlara jöle uygulanabilir. Jöle tercih etmeyenler şekillendirici krem kullanabilir. Bu işlemler yapıldıktan sonra Cornrows örgüleri ince ve sıkı bir şekilde örülür ve sabitlenir.

Sıkı ve düzenli yapılan Cornrows örgüleri işlemin kalıcılık süresini arttırmaktadır. Kapalı örgü olması sayesinde hem saçlarınızı toplamakla uğraşmayacak hem de bakımı konusunda da avantaj sağlayabileceksiniz.

Cornrows (Balıksırtı Örgü) Nasıl Yıkanır?

Cornrows örgü yaptıran kişiler istenilen süre zarfında örgüleri yıkarken şampuan kullanabilirler. Şampuan ile örgüler klasik saç bakım yöntemleri ve köpükle  yıkanır ve ardından durulanır. Cornrows örgüleriniz sizlere istediğiniz zaman yıkama fırsatını verir. Yıkama sonrasında saçlarınızın daha yoğun gözükmesini isteyenler bakım serumları kullanabilirler.

Cornrows (Balıksırtı Örgü) Ne Kadar Kullanılır?

Cornrows balıksırtı örgüsünün kullanım süresi işlem yapıldıktan sonra modelden modele göre değişimler göstermektedir. Bu durum aynı zamanda kişinin saç yapısı ve göre değişkenlik gösterir. Yapılan Cornrows örgüsü 2’li ise bu süre 4-7 gün arası ilen  tüm 6-8 arası Cornrows modellerinde bu süre zarfı 2 ve 4 hafta arasında olmaktadır. Peki burada bahsedilen Cornrows modelleri nelerdir?

Cornrows (Balıksırtı Örgü) Modelleri Nelerdir?

Örgülü saç modelleri arasında yerini alan Cornrows birinden farklı ve güzel modelleri içinde barındırıyor. Afrika örgüsü olarak da bilinen bu balıksırtı tarzı örgünün kişilerin saç yapıları ve uzunluğuna göre birbirinden farklı modelleri bulunmakta. Buna ek olarak kişiler istedikleri takdirde ek saç ile bu modelleri kendileri belirleyebilmekte.

Cornrows örgü modelleri istenilen model ve örgü sayılarına göre isim almaktadır. Bunlar 2’li, 4’lü 6’lı ve 8’li olabilmektedir. Ayrıca bu modeller istenildiğinde ince, kalın veya standart şekillerde de yapılır. Buna ek olarak kişiler yapılan örgülere kendi istedikleri şekilleri vererek istenilen modeli yaptırabilmektedir.