Fake Rasta

Bildiğiniz gibi son dönemlerde farklı saç tasarımları bir hayli ilgi görmekte ve pek çok kişi tarafından denenmektedir. Bunlar arasında başı çekenlerin Afrika örgüsü, afro dalgası ve Fake Rasta modelleri olduğunu söylemek mümkündür. Burada söz konusu olan fake rasta uygulaması hemen herkesin ilgisini çeken ama birçok kişinin cesaret edemediği bir modeli içermektedir. Çünkü fake rasta uygulaması yaptır beğenmezsen boz ya da değiştir gibi bir alternatifi içermez. Yani bu modeli deneyecek kişinin kesinlikle kararını net bir şekilde vermesi ve sonradan pişmanlık yaşamaması gerekir. Aksi takdirse fake rastayı saçını kazıtarak çıkarması gerekir. Bundan ötürü istenen sonuca ulaşmak adına hem uygulamayı profesyonel bir noktada yaptırmak hem de iyi karar vermek gerektiğinin altını çizmek isteriz.

Rasta Yapılan Saç Boyanır mı?

Fake rasta uygulaması yaptıran kişiler için önemli bir detay olan bu husus için sentetik rasta saça boya yapılmayacağını söyleyebiliriz. Fakat rasta gerçek saçtan yapılır ise istenen her renge boyanması mümkündür.

Fake Rasta Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fake Rasta, aslında bir saç stili değil, felsefe bir başka deyişle yaşam tarzıdır. Fakat son dönemlerde oldukça ön plana çıkması ve beğeni toplaması üzerine saç stili olarak ön plana çıkmıştır. Uygulama şekline değinecek olursak, kişinin kendi saçlarının tamamının örülmesi ve sonrasında sentetik saçların kişi saçına düğümlenmesiyle yapılan bir uygulamayı içerir. Birden fazla uygulama metodu bulunmakta ve bazılarının olumlu sonuçlar içermediği profesyoneller ile kullanıcılar tarafından belirtilmektedir. Fakat genelde tarak ile tığ kullanımı ile yapılan çeşidi kullanılmaktadır. Öncelikle kişi saçı tutamlar halinde ayrılır ve öbek şekkinde örülür. Sonrasında tığ yardımıyla saçlar birbirine dolandırılarak sıkı bir görünüm elde edilir. Yapım aşaması uzun, zorlu ve beceri gerektirdiğinden ötürü kesinlikle uzman kişi ve kişiler aracılığıyla yaptırılmalıdır. Kalıcı Fake Rasta yaptırıldığında kişi sıkılınca saçını değiştirmesi mümkün değildir. Ancak saçı 10cm kadar uzarsa keserek rastadan kurtulabilir. Bunun dışında fake rastadan memnun kalan kişiler dip bakımını yaptırarak kullanıma devem edebilir ya da dipten kendi saçı uçlar rasta şeklinde de kullanım yapabilir. Bu tamamen kişinin kendi tercihiyle ilgilidir. Fake rastanın uzunluk ve kalınlığı yine kişinin isteğine bağlıdır. Ancak çok ince rastanın bozulma ihtimali yüksek olduğundan ötürü orta kalınlıkta ya da kalın rasta modelini tercih etmeniz önerilir.

Rasta Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Fake rasta profesyonel bir kişi tarafından kaliteli koşullarda yapılır ve bakımı aksatılmadan düzenli şekilde uygulanır ise ömür boyu kullanımı mümkündür. Yani kişi sıkılıp saçını kestirmediği sürece bakımını yaptırdığı rasta saçını sürekli kullanabilir. Ancak amatörce yapılan rasta saçların bir süre sonra kopması ve bozulması gibi olumsuzluklar teşkil edebileceğinden ötürü kullanım süresi için net bir bilgi vermek mümkün olmayacaktır.

Rasta Bakımı Nasıl Yapılır?

Fake rasta profesyonel bir kişi tarafından kaliteli koşullarda yapılır ve bakımı aksatılmadan düzenli şekilde uygulanır ise ömür boyu kullanımı mümkündür. Yani kişi sıkılıp saçını kestirmediği sürece bakımını yaptırdığı rasta saçını sürekli kullanabilir. Ancak amatörce yapılan rasta saçların bir süre sonra kopması ve bozulması gibi olumsuzluklar teşkil edebileceğinden ötürü kullanım süresi için net bir bilgi vermek mümkün olmayacaktır.

Rasta Çeşitleri

Uygulama tekniği bakımından farklılıklar içersede genel açıdan Fake Rasta  saç modeli için kalıcı ve geçici rasta olarak iki çeşide sahiptir diyebiliriz. Kalıcı rasta belirttiğimiz gibi dönüşü olmayan bir uygulamadır. Bu rastayı çıkartmak için saçınızın kesilmesi gerekmektedir. Geçici rasta ise kalıcı rastaya oranla hem daha kısa sürede uygulanır hemde kişi istediğinde çıkartarak kendi saçını kullanmaya devam edebilir. Bu nedenle fake rasta saç modeli yaptırmak isteyen ama cesaret edemeyen kişiler önce uzman bir kişiye başvururarak geçici rasta saçı deneyebilirler.

Fake Rasta Ağrı ve Kaşıntı Yapar mı?

Rasta saç yapılırken kişinin kendi saçları gergin bir şekilde örülmekte ve bu örgülere ilaveten saç eklenmektedir. Dolayısıyla gerginliğe ve saç yoğunluğuna bağlı olarak ilk etapta ağrı ve kaşıntı hissi oluşması son derece normaldir. Tabi bu durum kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerin hiç sıkıntı yaşamadığına da şahit olunmuştur. Bunun dışında rasta saç yumuşadıkça gerginlik azalır ve ağrı ya da kaşıntı durumu hafifleyerek zaman içinde etkisi yok olur. Buradaki tek önemli husus aslında rasta saçı nerede yaptıracağınızdır. Yani profesyonel bir kuruluştan hizmet alırsanız olası sıkıntılar minimuma indirilir ama amatör kişiler tarafından yapılan rasta saçta ne gibi sıkıntılar yaşayacağınızı tam anlamıyla kestirmek mümkün değildir. Bu sebeple hem görsel hem de kullanım açısından sıkıntısız bir uygulama için kesinlikle uzmanlarla görüşmenizi tavsiye ederiz.